Barion Pixel

A méhrajzás

 

 

Sokszor látni május végé felé fákról, villanyoszlopokról lecsüngő méheket. Ilyenkor nagy valószínűséggel egy közeli méhészetben az egyik család megrajzott. Nem kell megijedni ilyenkor, ezek a méhek nem maradnak fákon sokat maximum 1-2 napot. A méhrajzás egy természetes folyamat. Ismerd meg a rajzás megelőzősére illetve kezelésre, használható technikákat. A méhek alapvetően békés állatok, igaz ez a rajzott méhekre is. Azonban megközelítésük nem ajánlott a nem szakavatott embereknek. A méhész védő ruha használata erősen ajánlott.

 

 

Méhrajzás

Méhrajzás

 

 

Rajzás folyamata

 

 

A méhrajzás természetes folyamat a méhek életében, és a méhcsalád osztódással történő szaporodása során következik be. Amikor a méhrajzás megtörténik, az új méhgeneráció egy része elhagyja a kaptárt a régi anyával együtt. Ezek a méhek már nem gyűjtenek mézet, hanem anyabölcsőket építenek, és új anyát nevelnek.

Miután elhagyják a kaptárt, a méhek levegőben köröznek, amíg az új anya letelepedési helyet választ. Ezután védelmezőn köré gyűlnek, és rajfürtbe rendeződnek. A méhrajzás célja az új otthon megtalálása és az önállósodás elősegítése. Az otthonkeresést felderítő méhek végzik, akik visszatérve társaikhoz táncolva közlik az új otthon helyét.

Mi okozza a rajzást?

Több tényező is okozhatja a méhrajzást, például a zsúfolt kaptár vagy a fiatal méhek munkanélküli maradása. A méhrajzás nem előnyös a méhész számára, mivel csökkentheti a méztermelést.
Rajzást lehet gátolni, sőt kell is. Erre a feladatra több megelőző valamint már kezelő technika van.
Rajzást megelőző technikák: Erősebb családok gyengítése fias keretek elvételével, műlépes tűzdelés.
Rajzás kezelése: Ez sokkal nehezebb, mint megelőzni a rajzást. Itt úgynevezett bölcsőzést kell végrehajtani, ami azt jelenti, hogy vagy összegyűjtjük, vagy elpusztítjuk az az új anyabölcsőket.

Mit tegyünk, ha méhrajt látunk?

Amennyiben méhrajzást észlelünk, érdemes elkerülni a méheket, amíg tovább állnak. Ha ez nem lehetséges, vagy nagyon zavaró helyre telepedtek, érdemes egy erre specializálódott méhrajbefogót értesíteni, akik segíthetnek az elhelyezésükben. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján található meg a méhrajbefogók országos listája.

 

Termelői méhpempő ide kattintva vásárolható